Solární plachta patří mezi bazénová příslušenství, ale někteří lidé ji nevěnují dostatečnou pozornost, neboť se domnívají, že jde spíše o doplněk, který jen okrajově brzdí ochlazování vody, anebo přispívá k jejímu ohřevu. V podstatě mají pravdu, protože ačkoli je to výrobek s názvem „solární“, nejde o žádnou fotovoltaiku nebo termický panel, co by primárně vodu ohříval působením slunečních paprsků. Fólie má spíše izolační vlastnosti, k čemuž přispívají i vzduchové bublinky, ty jsou tu ovšem z nutnosti, aby fólie nepropadala ke dnu a udržela se na hladině.
Proč si tedy fólii vůbec pořídit? Má to nějaký význam kromě těchto vlastností? Možná vás napadá ještě ochrana před spadem nečistot na hladinu – před hmyzem, prachem, listy trav či stromů a květovým pylem, a máte pravdu, toto svůj význam skutečně má, protože se tím šetří prostředky bazénové chemie a snižuje se frekvence spouštění filtračního čerpadla.
Je tu však ještě jeden důvod, o němž mnozí neví, nebo si jej spíše neuvědomují. Vypařování vody.
Uveďme si malý příklad toho, jak docela obyčejná fyzikální vlastnost ovlivňuje proces využívání bazénu a hlavně provozní náklady. Představte si, že máte na zahradě oválný bazén o šířce 3,5 metru a délce 8 metrů, což je poměrně obvyklý rozměr oválných zapuštěných nádrží. Snadno si vypočítáte, že jeho plocha činí necelých 27 čtverečních metrů. Z této plochy se každý den, za 24 hodin, vypaří přibližně 145 litrů vody (dle vlhkosti a teploty vzduchu). Jestliže bude tato nádrž v provozu přibližně pět měsíců, od května do září, za tu dobu se z bazénu vypaří 22 kubíků vody. To je v přepočtu na vodné a stočné cirka 2 700 Kč. A bude-li bazén v provozu 5 let, v průběhu tohoto období doslova vyhodíte ze své peněženky pro dopouštění vody 13 tisíc korun, a to už není zanedbatelná částka. Solární plachta má životnost i delší, než pět let, takže finanční úspora vás pak určitě nemine.